e
sv

Pro Evolution Soccer 6

 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • 0
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
 • Lisans

Pro Evrim Futbol 6

Üreticisi Konamı olan Pro Evolution Soccer’ın oğlu çıkartması PES 6.

Serinin en iyi oyunlarından biri olan Pro Evolution Soccer 6 bir döneme damga vurmuştu. Kuruluşlar ve dünyada oynanan başarılı oyun yerinin yeni araçlarına ayrıldı.

Geriye dönük, birbirinden güzel 5 PES eskitmiş olarak karşımıza çıkıyor. Normalde, daha önce birçok oyunu çıkmış bu gibi serilerin giriş yazılarında, geçmiş oyunlara ufak tefek bakışlar atar, ya da haklarında bir ikisel yüzey bilgi veririz. Çünkü biliriz ki, eskileri oynamamış olanlar vardır ve onları da bilgilendirmek gerekir. İşte, bu ince detayda bile PES, tabuları rahatlıkla yıkabileceğini gösteriyor. Evinde bilgisayar ya da konsolu olmayan, bu gibi ihtiyaçları Internet cafe’lerde gideren arkadaşlarımız da olmak üzere, hepimiz PES ve Winning Eleven serisini artık yakından tanıyoruz. Yaşı 5-10 arasında değişebilen ufak kardeşlerimiz bile, “Beyler hadi Winning’e” cümlelerini rahatlıkla kurabiliyorlar. Bu da demek oluyor ki, dünyayı tanımayan yok, cümleye giriş cümlesinde PES hakkında yüzeysel bilgi bile vermeye gerek kalmıyor. İşte böyle farklı bir dünya bu PES.

kral dönüşü

Başka bir grubun, serinin neden bu kadar tavan yaptığını sorgulayacak olursak, FIFA’ya en büyük düşmanın oluşmasını, hatta onu geride bırakmasını bile tez olarak kullanırız. Başka bir spordan örnek verecek olursak, hala NBA Live’ın sonunda bir rakip ortaya çıkmamış durumda. Eskiden aynısını FIFA için de düşünebilirdik ama işte, kazın ayağı öyle olmadı ve nereden geldiğini bilmediğimiz bir anda, PES hortumuna kapılmış bulduğu yerden. Belki de tek eksisi, oyun içinde bulunan lisanssız oyuncuların çokluğuydu. Ancak oynanışı, futbol seyir zevkini bir oyun olarak bilgisayar ekranlarına taşıması ve atmosferiyle birlikte, bu durumu rahatlıkla görmezden gelebildik. PES 6’da da bu duruma devam ediyor olduğunu baştan söyleyelim, ancak bunu bir ayrıntı olarak görebilir, kendinizi esas futbol atmosferine bırakmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü o geri geldi.

Konami, konsollarda Winning Eleven (WE), bilgisayarlarımızda PES olarak oynadığımız yapımız yine olumlu yönlerde yaşamaya devam etmişti. Temel olarak, WE 10’a denk gelen konsol versiyonundan biraz bahsetmek gerekirse, tabii ki konsoldaki futbol kapışmacıları için biçilmiş kaftan olacak, yine cafe’ler dolup taşacak ve evlerde sabahlamalar başlayacak. Yalnız, WE 10 ve PES 6’yı karşılaştırıp benzer taraflarını ortaya koyacak, aslında pek doğru bir hareket olmayacak, bu yüzden PES’i tamamen farklı bir oyunmuş gibi değerlendireceğiz. Hem görsel, hem de oynanış olarak ikisi gerçekten gidiyorlar ve sanki PES 6 çok farklı bir oyunmuş gibi ortaya çıkıyor. Farklı durumlarda de oynadığınızda, ne demek istediğini aslında çok daha iyi anlayacaksınız. PES 6’da birçok şey değiştirilmiş ve WE 10 oynadığınızı sevmiyorsunuz, belki de Konami bu benzeşmeyi ortadan kaldırabilmek için değişikliklere gitti.

PES 6’nın ilk olarak grafiklerini değerlendirmeye başlamaya. PES oyunlarında, bir önceki oyun ile ondan sonra çıkan grafik arasındakisel farkı hep rahatça kullanabiliriz. İşte, PES 6’da da bu kural bozulmuyor ve grafik motorunun daha da gelişmiş olduğunu görüyoruz. Zemin ve karakter ölçüleri son derece güzel. Animasyonlarda da geliştirilmelere gidilmiş ve ortaya çok güzel sonuçlar çıkmış. Fizik kuralları sonuna kadar işliyor, top kontrol edişler, şutlar, darbeler tamamen gerçek hayatta kalmakine uygun olarak cereyan ediyorlar. Bilinen oyuncuların çoğu gerçekliğe benziyorlar, ancak aradaki bağlantılar yinelenenler da olmuş. Topun hareketi, zemine ve atılan pasa göre gerçekçi oluyor ve yavaş ya da hızlı vuruşlarımıza göre de şekilleniyor. Bu gibi ayrıntılar ayrıntılı son güzel derece ve hakikaten gerçek fizik kurallarıyla atmosferi yüksek bir futbol oyunu oynamak çok zevkli oluyor. Bu güzel görüntülere, gerçekçi sesler de eklenince, dış binada tıslayabiliyorsun.Taraftarların pozisyonlarına, gollere ve ataklara olan tepkileri gayet güzel, bunun dışında çarpışma ya da top darbelerinde meydana gelen gelen sesler de hoş. Ancak, nedense şut çektiğiniz zaman en iyi direkten geri gelince çıkan sese kişisel olarak bir hayranlığım oluştu, kulağa harika geliyor nedense. Maç içeriklerine göre ekranlara gelen ara videolardaki anlatımlar de, geçmiş oyunlara göre elden geçirilmiş ve daha yüzüne bakılır bir hale gelmişler.

bizim oyuncularımız onlar

Her zaman görmeye alışkın olduğumuz tüm oyun mod’ları, burada da aynı yerleri koruyorlar. Aşırı olmasa da, ufak ufak değişikliklere dikkatimizi çekiyor, ancak genellikle mantık aynı ve radikal yenilemeler bulunmuyor. Maçın olduğu yerde, direkt olarak takımlarımızı veriyoruz maça başlıyoruz, tabii ki bu moddaki arkadaşlarımız ile gamepad kullanarak kapışma şansına da sahip oluyoruz. PES ile özdeşleşmiş olan Master League yine karşımızda. Bu kısma girdikten sonra, bize ayarların şekli yaptırılıyor. Oyun mücadelesi, Master League mücadelesi ya da transfer mücadelesindeki zorluklar buradan ayarlanabiliyor. Eğer daha önceki PES oyunlarında en zor oynuyorsanız, buraya da direkt olarak aynı şekilde giriş yapmanızı önerebiliriz. Bu moda başladıktan sonra, takımın tüm taktiksel dizilişlerinden ve kondisyon durumlarından tamamen siz sorumlu oluyorsunuz. Oyuncuların form durumlarına göre kadroları şekillendirebiliyor, “Regulate Condition” seçeneği ile kondisyon çalıştırabiliyor. Takımınızı çocuklardan sonra bir gruba yönlendiriliyorsunuz ve burada hem şampiyon olmaya çalışıyor, bir yandan düzenlenen turnuva ve kupalarda da rakibine ulaşıp bir sonraki liglere yükselmeye çalışıyorsunuz. PES’in yapısını oluşturan mod burada ve oturduğunuz zaman başında saatler harcamanız muhtemel, zaten buna başladıktan sonra sizi bir sonraki PES oyununa kadar idare etmeyi düşünüyoruz.

Bu arada az önceki takımı seçmekten bahsetmişken. Master League’de, genellikle doğrudan maç kurallarındaki oyun kadrolarını kullanır, genellikle de bilinmedik karakterlerle oynayıp kendi becerilerini de geliştirebilirisiniz. Oyuncularınız, Master League’de maçlardan sonra deneyim kazanıyorlar ve böylece özellikleri de giderek güçleniyor. Sezon aralarında ya da sonunda, transfer dönemi geliyor ve istediğiniz ya da ihtiyaç duyduğu mevkilere göre transferler yapabiliyorsunuz. Özellikle genç oyunculara yönelmenizi tavsiye edebilirsiniz çünkü gerçekten aralarındaki önemli yetenekler çıkabiliyor. Klasik ileriki zamanlarda daha da geliştirerek geleceğin yıldızlarını oluşturabiliyorsunuz. Oynamak son derece basit ve zevkli olan Master League gerçekten PES’i PES yapandan emin değil. Takımlara geldiğinde, birtek Galatasaray’ın kadrosunun orijinal olduğunu görüyorum. Oyunda Fenerbahçe ve Beşiktaş da var ancak Beşiktaş FC Bosphorus, Fenerbahçe de Constanti olarak geçiyor, kadrolar da maalesef tuhaf isimlerden oluşuyorlar. Yine de, oyuncularımızın az çok özelliklerini taşıyorlar, onların forma numaralarından da kimleri aldığını az çok anlıyorsun. Ayrıca, Türk milli takımı da esas olmayan bir kadroyla yer alıyor.

Tekrar ana menüye döndüğümüzde, bir sonraki seçenek Lig seçeneği. Burada; İtalya, İspanya gibi önde gelen liglerden birini kazanan şampiyonluk yarışına girebiliyoruz. Bu moda göz attığımda ilk merak ettiğim şey; Juventus’un hala Seri A’da gözüküp görünmediğiydi, ancak hakikaten de gözükmüyor. Daha sonra kupa seçeneği bulunuyor ve burada kendi kupamızı hazırlayarak ona uzanmaya çalıştığımız bir turnuvada mücadele ediyoruz. Eğitim bölümünde, çeşitli kullanım yollarını oyunun ve içindeki öğelere ısıtabiliyoruz. Özellikle duran top organizasyonları konusunda açıklama yapılmasını önermeliyiz çünkü gerçekten oyun içinde duran topları olumlu yönde kullanmanın getirisi son derece büyük.Orta-kafa-gol üçlemesinin çok işe yaradığını ben de gözlemlediğim, onun dışında frikik olmaması da ihmal etmeyin çünkü gerçekten frikik özelliği yüksek olan oyuncularınız ile harika gol bulmak olasıdır. Bu arada unutmadan, attığınız güzel golleri, oyunlarını tekrar gösterirken kaydetmeyi de ihmal etmeyin, böylece onlara nispet yapabilmek için elinizde belge bulundurmuşsunuz.

Kafanıza göre takılın

Edit part kullanarak oyuncular, onların fiziki şekillerini, stadları, forma numaralarını, ayakkabılarını ve takımlarını tekrar elden geçirebiliyor, ya da eğer dünya üzerinde gerçek zamanlı olarak transferler yaşanmışsa, siz de buradan gerçeklerine göre ayarlayabiliyor, oyununuzu güncel tutabiliyorsunuz. Bu bölüm tamamen kendi zevkinize ve uğraşınıza göre hazırlanmış. Seçeneklerin çeşitli ayarlarını yapabilmenin yanında, PES Shop parçası bulunuyor. Buraya girdiğinizde, satın aldığınızda gizli olanları çalıştırdığınızda. Bunlar içerisinde oyuncular, tribünler, toplar, klasik takımlar ve oyunla ilgili daha hoş bir görünüm barındırıyor. Satın almak için gerekli olan puanları, maçları kazandıkça topluyorsunuz ve giderek biriktirebiliyorsunuz. Bol biriktirdikten sonra hepsini satın alarak daha güzel oluyor. Ancak, arada Master League’de kullanabileceğiniz önemli oyuncular da satın almak, sizin için önem teşkil edebiliyor.

International Challenge bölümü bir nevi dünya kupası gibi. Milli takımınızı seçiyorsunuz ve grupları seçtikten sonra bu gruplardan çıkıp turnuva boyunca tutunmaya çalışıyorsunuz. Bu bölümün başında, isterseniz sadece Avrupa değil, diğer kıtaların içlerindeki takımları da kontrol etme şansına girer. Rastgele Seçimli Maç bölümünde, çok fazla uğraşmıyorsunuz ve her şeyi bilgisayara bırakıyorsunuz. O da sizin için iki takım seçiyor ve bunları kullanarak eğlenceli bir maç yapabiliyorsunuz, tabii ki bunu yaparken çok çeşitli takımlara da hazırlıklı olmanız gerekiyor. Son olarak da Network bölümü ile, online olarak diğer PES kullanıcılarıyla kapışabiliyorsunuz. Tabii bunun için, orijinal PES 6’ya ihtiyacınız var ve onun kullanarak şifreyi kullanmanız gerekiyor.

PES 6 ile ilgili bahsedebileceğim kişisel bir handikabım oldu, belki oyun içinde bunu siz de fark edebilirsiniz. Her şey gayet güzel ve fizik kuralları son derece gerçekçi, ancak oyuncu hareketleri son derece yavaş oluyor. Bu yavaşlık bilgisayardan ya da grafiklerden meydana gelen bir yavaşlık değil, öyle programlanmışlar ve en sert çektiğiniz şut bile ekranda yavaş gidiyormuş gibi Görünüyor, kalabalık defansın içinden girdiğinizde de, genellikle tabiİ® ki topunu kaybediyorsunuz ancak zaman zaman bu yavaşlığı kullanarak çoğu kez aralarından çıkan kaleciyle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Aynı yavaşlık, şut çizgisinin dolması konusunda da yaşanıyor, yavaş dolduğu zaman tam ayarını yapamadığınız yerler oluyor. Aslında bu çizginin yavaş dolması olayı, alışılabilecek bir durum. Çünkü eski normalde PES oyunlarında biz daha hızlı dolmasına alışmışız ve ilk başlarda PES 6’dan da aynı şeyi bekliyoruzce biraz afallıyoruz.

hoşgeldin kral

Bunun dışında, Konami’nin artık her sene alışmış olduğumuz şaheseri yine karşımızda duruyor, uykusuz gecelerin habercisi oluyor. Gerçek futbol heyecanını, tüm gerçekçi fizik kurallarıyla birlikte PES 6’da yaşayabilmek mümkün. Lisansı olmayan kulüpleri ve oyuncuları yavaş hareket etme durumlarını göz ardı ettiği zaman, PES 6’nın bilgisayarında mutlaka yüklü olması gerekir, bir sonraki PES çıkana kadar da hiç silinmemesi gerektiğini kullanabileceğimiz, futbol dolu günler ve geceler ile birlikte, PES 6’ya tekrar hoş geldin diyoruz.

Alıntıdır……

Yenilikler

Devamını OkuGizle
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478